"Strah od straha" i anksiozna osjetljivost

Straši li vas ubrzano lupanje srca ili možda glavobolje? Pomišljate li da s vašim umom nešto nije u redu ukoliko se ponekad ne možete koncentrirati ili ste uznemireni? Brine li vas često da će drugi primjetiti vaš strah u određenim situacijama te da ćete se osramotiti?
Sve ovo simptomi su relativno novog koncepta u psihologiji kojeg nazivamo anksiozna osjetljivost. Anksiozna osjetljivost odnosi se na strah od simptoma tjeskobe koji se temelji na vjerovanju da ti simptomi imaju štetne tjelesne, psihološke i socijalne posljedice. Kao što se neke osobe plaše zmija, letenja avionom ili javnog nastupa, tako se neke osobe plaše osjećaja koji prate strah, anksioznost ili paniku. Osoba koja ima visoke razine anksiozne osjetljivosti iznenadni ubrzani rad srca interpretirat će kao znak predstojećeg srčanog udara, odnosno grčeve u trbuhu kao znak za hitnu kiruršku intervenciju. Tjelesno zdrava osoba koja ima ovakve pogrešne interpretacije vrlo vjerojatno će doživljavati još veću anksioznost, što će izazvati još jače lupanje srca i tako će se naći u zatvorenom krugu koji potencijalno vodi ka paničnom napadu.
Anksiozna osjetljivost povezana je također s pojavom paničnog poremećaja, poremećaja prilagodbe, posttraumatskog stresnog poremećaja, osjetljivosti na bol i nekolicine drugih psihičkih poremećaja te ima značajnu ulogu u načinima suočavanja sa stresom.
Stoga, ukoliko želimo znati  kako će se koja osoba nositi sa stresom, uz interpretaciju značenja stresora, bitno je i znati što osoba misli da će mu se dogoditi kao posljedicom pojave simptoma anksioznosti i/ili stresa. Drugim riječima, razlikujemo se po izraženosti ove osobine. Osobe niske anksiozne osjetljivosti moći će potencijalno podnijeti puno više nekih specifičnih vrsta stresora od osoba visoke izraženosti ove osobine. 

Ukoliko ste se prepoznali kao osoba visoke anksiozne osjetljivosti, niste osuđeni na strah! Veoma je važno posvetiti barem mali dio svakoga dana opuštanju i zamjećivanju povezanosti koju ova osjetljivost ima na izraženost Vašeg doživljaja straha. Svakome od nas ponekad ubrza srčani bilo, no osvijestite koliko zaista ljudi poznajete koji su zbog toga oboljeli od srčanog udara?! Ukoliko se brinete da će okolina negativno vrednovati pojavu vašega straha, sjetite se da je vaša iluzija o dogođajima nad kojima ste strepili uvijek bila veća od njihove stvarnosti, odnosno realnog ishoda.