Kognitivno-bihevioralna terapija depresije



KBT depresije temelji se na pretpostavci kako misli i ranije stečene prosudbe prethode i određuju emocionalni doživljaj. Drugim riječima, kako neku situaciju interpretiramo i kako o njoj mislimo, određuje kako ćemo se u pogledu te situacije i osjećati. Iz navedenog slijedi kako se depresija razvija kada se stvori navika sagledavanja situacija na negativan i pristran način, dovodeći tako do čestih doživljaja sniženog i tužnog raspoloženja.     

Nadalje, kognitivno-bihevioralni terapeuti sugeriraju kako je depresija uzrokovana zajedničkim djelovanjem disfunkcionalnih misaonih procesa i neprilagođenih ponašanja potaknutih spomenutim načinom razmišljanja. Kako se radi o naučenim obrascima mišljenja i ponašanja, unutar KBT-a pojedinac uči nove vještine usmjerene podizanju raspoloženja i sposobnosti suočavanja sa svakodnevnim poteškoćama i stresorima. Dakle, mijenja li osoba vlastite misli i ponašanja, slijedi i promjena raspoloženja i emocionalnog doživljaja.
           
Kognitivni dio KBT-a uključuje učenje identificiranje iskrivljenih obrazaca mišljenja i stvarana prosudbi. Ovakvi su obrasci poznati pod nazivom negativne ili disfunkcionalne sheme, pretpostavke i pravila podređene bazičnom vjerovanju. Bazično vjerovanje obuhvaća temeljnu pretpostavku stvorenu od strane pojedinca koja određuje način na koji sagledava sebe i svijet koji ga okružuje. Radi dugotrajne navike sagledavanja zbivanja na ovakav način, s vremenom se takva vjerovanja prestaju uočavati i preispitivati. Jednostavno rečeno, bazična su vjerovanja čvrsto ukorijenjene pretpostavke u podlozi razmišljanja i percepcija depresivnih i anksioznih osoba. Bazična vjerovanja depresivnih osoba nerijetko glase: „Ja ne vrijedim.“, „Mene se ne može voljeti.“ ili pak „Neadekvatan sam.“. Kako depresivne osobe često ne preispituju svoja vjerovanja, već ih uzimaju činjenicom ili istinom, njihova su ponašanja i misli vođena ovim vjerovanjem.     

Bazična vjerovanja možemo slikovito prikazati vrstom filtera kroz kojega gledamo svijet i sebe. Pod utjecajem bazičnih vjerovanja nastaju spomenuta posredujuća vjerovanja, pravila i pretpostavke koja oblikuju naše mišljenje vezano uz različite situacije. Negativna i nerealistična bazična vjerovanja naposlijetku stvaraju negativne i nerealistične misli. Ukoliko je primjerice, bazično vjerovanje depresivne osobe „Mene se ne može voljeti.“ iz toga vjerovanja osoba može razviti  stav „Užasno je biti nevoljen.“, posredujuće vjerovanje i pravilo „Moram udovoljiti svima.“ te pretpostavku „Ukoliko svima udovoljim, ljudi će me voljeti.“

Posredujuća vjerovanja mogu utjecati na sagledavanje određene situacije producirajući automatske misli, odnosno misli ili predodžbe koje zamjećujemo kako prolaze našim umom. Automatske misli brze su i procjenjujuće misli koje se stvaraju kao reakcija na neku situaciju. Njihova je pojava spontana (stoga automatske) te nije rezultat dugotrajnog promišljanja i logičkog sagledavanja situacije. Automatske su misli prisutne u našem umu većinu vremena te smo ih često gotovo i nesvjesni radi toga što smo na njih naučeni te ih s vremenom prestajemo zamjećivati. Ono što, međutim, zamjećujemo emocionalni su odgovori, ponašanja te tjelesne reakcije kojima su automatske misli prethodile.          

Sagledajmo učinak automatskih misli na raspoloženje depresivne osobe. Ukoliko, primjerice, prijatelj depresivne sobe ne uzvrati telefonski poziv u depresivne se osobe pod utjecajem opisanih misaonih obrazaca lako može pojaviti misao „Ne zove me jer mu nije stalo do mene.“ Rijeđe će se pojaviti alternativna, racionala misao „Možda nije nazvao jer je u poslu.“ Kako se prvotna automatska misao drži činjenicom, ne preispituje se te stvara u depresivne osobe doživljaj odbačenosti i tuge.     

Iako su automatske misli svake osobe jedinstvene,  ipak se mogu svrstati u različite vrste obrazaca neprilagođenog mišljenja zajedničke deprimiranim i anksioznim osobama koje nazivamo kognitivnim distorzijama. Neke od česćih su:

  • Katastrofiziranje (Često predviđanje malo vjerojatnog, pretjerano negativnog ishoda npr. „Osramotit ću se na ispitu i svi će to zapamtiti.“)

  • Crno-bijelo mišljenje (Mišljenje u terminima „sve ili ništa“, sagledavanje situacije u samo dvije kategorije „Ako ne položim ispit, neuspješan sam student.“)

  • Emocionalno zaključivanje (Vjerovanje kako je nešto točno samo zato što se to jako osjeća, zanemarujući dokaze koji to opovrgavaju „Toliko sam uznemiren da sam siguran da ću poludjeti.“)

  • Pretjerano generaliziranje (Donošenje negativnih zaključaka koji nadilaze trenutnu situaciju „Mene nitko ne voli.“)

Mišljenje depresivnih i anksoznih osoba prepuno je negativnih automatskih misli. Stoga je prvi korak u mijenjanju načina vlastitog mišljenja, a time i emocionalnog doživljaja, prepoznavanje vlastitih negativnih automatskih misli. Kada je misao prepoznata, potrebno ju je zamijeniti odmjerenijim, racionalnim odgovorom te uočiti promjenu u emocionalnom doživljaju koja je rezultat ispravnog uvježbavanja ove nove vještine.